Конспект уроку з фізики за новою програмою. 8 клас.
Тема: Електронагрівальні прилади
Мета:
- вивчити теплову дію електричного струму та формулу для розрахунку кількості теплоти, що виділяється в провіднику зі струмом;
- сформувати вміння застосовувати цю формулу на практиці, розширити політехнічний кругозір учнів;
- на основі історичного та краєзнавчого матеріалу виховувати любов до науки.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Розгадування кросворда. Додаток 3.
Отже, ключове слово нашого уроку — ТЕПЛОТА.
ІІІ. Формування мети і цілей уроку
Дія всіх вам відомих електричних приладів відбувається за рахунок електричної енергії, яку постачає джерело струму. В результаті цього одержуємо світло, тепло, звук, механічний рух, світло тощо, тобто різні види енергії. Сьогодні на уроці ми розглянемо і вивчимо такі поняття, як робота і потужність електричного струму.
IV. Повідомлення теми уроку, мотивація навчання
V. Вивчення нового матеріалу
VI. Закріплення нового матеріалу
VII. Підсумок уроку
VIII. Оцінювання роботи учнів
Відповідно до критеріїв оцінювання
IX. Домашнє завдання
ІІІ. Формування мети і цілей уроку
Дія всіх вам відомих електричних приладів відбувається за рахунок електричної енергії, яку постачає джерело струму. В результаті цього одержуємо світло, тепло, звук, механічний рух, світло тощо, тобто різні види енергії. Сьогодні на уроці ми розглянемо і вивчимо такі поняття, як робота і потужність електричного струму.
IV. Повідомлення теми уроку, мотивація навчання
Інтерактивна гра «Мозковий штурм» (Слайд 3)
Спробуйте заплющити очі і пригадати все, що ви пов'язуєте зі словами «Електричний струм». Наприклад:
Чайник
Комп'ютер Праска
Пральна машина ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ Телевізор Лампа
Холодильник Мікрохвильова піч
Нам уже відомо, що внаслідок проходження електричного струму провідник нагрівається.
1. Чому це так відбувається? (Слайд 4)
2. Нагрівання провідника КОРИСНЕ чи ШКІДЛИВЕ?
3.Від чого залежить кількість теплоти, що виділяється у провіднику зі струмом?
Чому нагрівається провідник, по якому проходить електричний струм. Від чого залежить нагрівання провідника?
На це питання незалежно один від одного дали відповідь російський вчений Ленц і англієць Джоуль. Тому закон носить назву закону Джоуля-Ленца. (Слайд 4)
Спробуємо отримати формулу закону. Q=A=UIt=I^2 Rt Q=I^2 Rt (Слайд 5)
Кількість теплоти, що виділяється в провіднику зі струмом, пропорційна квадратові сили струму, опорові провідника й часові проходження струму. Якщо в даній ділянці кола відсутні сторонні сили, то в ній вся енергія перетворюється тільки на теплову.
Отже, А = Q і IR =U .
Тоді A = Q = I2Rt = IUt = U/Rt Якщо в ділянці кола є сторонні сили, то А > Q .
Кількість теплоти, що виділяється при послідовному і паралельному з’єднаннях провідників: (Слайд 6) Тепер з’ясуємо, що таке коротке замикання і його причини.
VI. Закріплення нового матеріалу
1. Який із провідників нагріється більше й чому? (Слайд 8)
А) при послідовному з’єднанні;
Б) при паралельному з’єднанні
2. З якою метою проводи у місцях з'єднання не просто скручують, але ще й спаюють? Відповідь обґрунтуйте. (Слайд 9).
3. Яка кількість теплоти виділиться внаслідок проходження електричного струму через провідник протягом 5 хв.? (Слайд 10)
4. Яка кількість теплоти виділиться за 3 хв в електричному чайнику опором 100 Ом, включеному в мережу з напругою 200 В?
5. Скільки води можна нагріти від 200С до кипіння, використовуючи все тепло, яке виділяється струмом? Використовуйте дані з попередньогої задачі.
VII. Підсумок уроку
Фронтальне опитування учнів:
1) Що вивчили сьогодні на уроці?
2) Запишіть формулу (математичний вираз) визначення кількості теплоти?Її фізичний зміст? Хто її встановив?
3) Яке застосування теплової дії струму на практиці?
Відповідно до критеріїв оцінювання
IX. Домашнє завдання
Опрацювати §16, 17,
Розв’язати вправу № 16 (3), вправу № 17(4).
Підготувати інформацію про Д. Джоуля, Е. Ленца

Немає коментарів:
Дописати коментар